Gdzieś tam utarło się przekonanie – szczególnie w głowach młodych studentów, że najlepiej opłacani Programiści to tacy, którzy są mistrzami kodowania. Wiele osób myśli, że jeśli będzie genialnym w pisaniu kodu – to w zupełności wystarczy, żeby być pożądanym na rynku pracy w sektorze IT.
Zacznijmy od tego, że kodowania w danym języku może nauczyć się praktycznie każdy. Skoro jest to umiejętność, którą może opanować spora część osób, to może oznaczać dosłownie tyle, że nie jesteśmy wówczas unikatową wartością na rynku pracy. W pracy zawodowej liczy się bowiem szereg innych czynników, które składają się na prawdziwy sukces zawodowy.
Przeglądając oferty pracy dla Programistów .NET zwróćmy szczególna uwagę na sekcję z wymaganiami / oczekiwaniami. Coraz częściej możemy spotkać się z takim określeniem jak: umiejętność pracy w grupie. Nic dziwnego, w końcu co dwie głowy to nie jedna. Kiedy pojawia się spory problem, najlepiej usiąść do tzw. burzy mózgów. Każdy członek zespołu ma bowiem jakieś doświadczenie i każdy pomysł, może być potencjalnym rozwiązaniem owego problemu. Dlatego umiejętności komunikacyjne i otwarcie (a nie tylko ślepe zamknięcie się w kodzie i swoim świecie ze słuchawkami na uszach) to bardzo pożądane cechy wśród Programistów.
Warto również wspomnieć o takich praktykach jak chęć czytania kodu napisanego przez innych Programistów. Umiejętność kodowania w innych językach jest również bardzo mile widziana. W każdej pracy lepiej sprawdzi się specjalista, który zna więcej podejść. W końcu pomimo mocno technicznego zawodu, nie możemy zapomnieć o umiejętnościach miękkich. Otwarte komunikowanie się, wysoce rozwinięta inteligencja emocjonalna, umiejętności negocjacji, z pewnością sprawdzą się w sytuacji, kiedy zostaniemy wydelegowani na spotkanie z klientem w roli Analityka Systemowego.