Programista net zapytany o najtrudniejszy jego zdaniem język programowania, zapewne miałby kłopot z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi. Stopień trudności danego języka zależy bowiem od wielu czynników, między innymi od przygotowania informatycznego i matematycznego danej osoby oraz od tego, jak szybko zdobywa ona nowe umiejętności, a z pewnością umiejętność programowania do takowych należy.
Nie tylko Python
Osoby piszące programy w kilku językach, zwykle mają najlepsze porównanie stopnia ich trudności. Część programistów tworzących programy w językach Turbo, Basic i np. C++ twierdzi, że ten ostatni jest co prawda najbardziej złożony, ale również to z nim wielu specjalistów wiąże największe nadzieje na przyszłość. Z kolei osoby posługujące się kodem w środowisku Java twierdzą, że to ich język jest dość złożony i trudny, by nastręczyć kłopotów osobom, które mają ochotę się go nauczyć.
Nie ma jednoznacznie trudnego języka programowania, są za to mniej lub bardziej złożone i skomplikowane. Bierzmy to pod uwagę, gdy będziemy chcieli się jakiegokolwiek nauczyć, ponieważ zdobycie umiejętności programowania może każdemu z nas zabrać inny odcinek czasu, ze względu na nasze indywidualne predyspozycje. W końcu nie każdy musi umieć programować w każdym możliwym języku. Aby dobrze zarabiać jako programista, wystarczą nawet dwa dobrze opanowane.